Pokrywa ala Czarek2000

Hej!

Zabrałem się ostatnio za wykonanie pokrywy do mojego starego akwarium. Poprzednia pokrywa to standardowa czarna "pucha" z PET-a z 2 świetlówkami (których od dawna tam nie było gdyż cały system zdążył się spalić). Postanowiłem więc coś zmienić.
Zrobiłem prototyp - chwila mierzenia, rysunek w AutoCAD i sru na frezarkę.

Do zrobienia pokrywy wykorzystałem poliwęglan przezroczysty grubości 12mm - frezowany 2 stronnie. Z jednej strony rowek dzięki któremu szkło akwarium będzie wchodzić w pokrywę na głębokość 5mm (akwarium 800x350mm, szkło 6mm) rowek 10mm szerokości. Pokrywa wystaje po za obrys akwarium na 3 mm i elegancko wpasowała się w szkło.
Z drugiej strony 15 frezów w poprzek pokrywy szerokości 11mm, długości 300mm i głębokości 5mm - w sam raz pod paski ledowe (na razie wykorzystałem to co miałem jeśli chodzi o paski ledowe, za jakiś cza dopasuję odpowiednie led-y albo zastosuję RGB - planuję w przyszłości elektroniczne sterowanie barwą i siłą światła). Rowek wzdłuż akwarium szeroki na 15mm i głęboki na 3mm łączący wszystkie frezy pod led-y (na odprowadzenie kabli od taśm ledowych) Chciałem każdym paskiem sterować z osobna więc każdy pasek ma swój kabel Dwa jajowate otwory na przewód elektryczny od grzałki i rury do filtra (filtr zewnętrzny).

Po włożeniu Led-ów z kablami w rowki zamknąłem pokrywę płytą z kwasiaka szlifowanego (grubość 3mm) - trochę przesadziłem, płyta okazała się ciężka jak cholera. Płytę wycinałem na WaterJet - wycinarka wodna. W płycie znajdują się 2 otwory pod rury do filtra takie same jak w płycie z poliwęglanu oraz otwory pod wkręty - do połączenia kwasiaka z poliwęglanem. Płyta z kwasiaka jest o 7 mm z każdej strony węższa od płyty z poliwęglanu, między innymi po to aby nie skaleczyć się o stal kiedy będzie koło niej ktoś przechodził. Poza tym poliwęglan jest 1000000000 razy łatwiej zeszlifować i złagodzić jego krawędzie niż tak twardą stal.

Całość całkiem nieźle prezentuje się na akwarium. Efektu dodają świecące boki pokrywy. Całość na 15mm grubości + wystające na 2mm główki wkrętów.
[Obrazek: IMAG1247.jpg]

[Obrazek: IMAG1251.jpg]

[Obrazek: IMAG1254.jpg]

[Obrazek: IMAG1256.jpg]

[Obrazek: IMAG1259.jpg]

Oczywiście nie obyło się bez kilku drobnych wpadek (po frezowaniu zrobił lekki banan, po przykręceniu kwasiaka pokrywa się wyporstowała - ale nie całkiem) ale to oczywiście prototyp.
Odpowiedz
Muszę powiedzieć że taka pokrywa wygląda mega ciekawie.
Jak na pierwszy raz to w sumie chyba nie ma się doczepić więc graty.

"Małe jest piękne ale w dużym rybki czują się lepiej" Uśmiech

Uprzejmie informuję, że odpowiedzialność ponosić mogę jedynie za to, co sam napisałem . Nie za czyjeś domysły, dopowiedzenia, nadinterpretacje, halucynacje, takie sytuacje.
Odpowiedz
Dzięki. Ale podczas używania przyszło mi na myśl kilka modyfikacji więc wersja 2.0 pewnie niedługo będzie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości